Różnice między wkładkami jedno i dwustronnymi

Wkładki bębenkowe to urządzenia, które - jeśli nie liczyć poziomu złożoności - w zasadzie działają podobnie bez względu na rodzaj. Mimo to wybór odpowiedniej wkładki w zależności od rodzaju drzwi, montażu czy funkcjonowania samego zamka jest wciąż bardzo istotny. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto poznać różnice zachodzące pomiędzy wkładkami bębenkowymi jedno- i dwustronnymi.

 

Rodzaje i funkcjonowanie jedno- i dwustronnych wkładek bębenkowych

Wkładki bębenkowe należą do najpopularniejszych - i zarazem najmniej skomplikowanych - rodzajów wkładek drzwiowych. Ich działanie opiera się na odblokowaniu bębenka za pomocą klucza i otwarciu drzwi poprzez jego obrót. Ze względu na prostotę swojej konstrukcji urządzenia takie odznaczają się skutecznością i niemal nigdy nie ulegają awariom, również wtedy, gdy są użytkowane w nieodpowiedni sposób.

Wybór odpowiedniej wkładki drzwiowej może być w znacznym stopniu ograniczony przez wymagania techniczne. Dlatego, dokonując wyboru, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych modeli.

 

  • Wkładki jednostronne

Tego rodzaju wkładki pozwalają na otwieranie zamków tylko z jednej strony. W takich modelach otwór na klucz znajduje się bowiem tylko po wybranej stronie drzwi - po przeciwnej wkładka jest niewidoczna, a mechanizm otwierający zasłonięty. Wkładki drzwiowe jednostronne należą do najbardziej niezawodnych urządzeń. Mają jednak tę wadę, że ze względu na ograniczone zastosowanie mogą być wykorzystywane wyłącznie tam, gdzie nie jest wymagana możliwość otwierania drzwi z obu stron - np. w składzikach czy innych tego typu pomieszczeniach gospodarczych.

  • Wkładki dwustronne

Są to klasyczne, najczęściej spotykane wkładki, w których mechanizm zamka i miejsce na klucz są dostępne po obu stronach drzwi. Na ich popularność składają się niskie koszty zakupu, wytrzymałość oraz estetyczny wygląd.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sprawdzonych wkładek drzwiowych pochodzących od cenionych producentów. Wysoka jakość wykorzystanych materiałów oraz precyzja wykonania zapewniają produktom trwałość oraz odporność na działanie korozji czy niekorzystnych czynników atmosferycznych.