Podstawowe odmiany wkładek drzwiowych

Wkładki do drzwi przeznaczone są do zróżnicowanych rodzajów zamków i mogą być wykorzystywane zarówno w drzwiach wewnętrznych, jak i w zewnętrznych. Obok wkładek bębenkowych wyróżniamy również m.in. takie odmiany jak wkładki nawierzchniowe czy takie dostosowane specjalnie do zamków skandynawskich. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać ich parametry i zastosowanie.

 

Podstawowe rodzaje wkładek do drzwi - prezentacja

Do najpopularniejszych rodzajów wkładek należą wkładki bębenkowe, których nazwa bierze się stąd, że ich działanie wymaga użycia klucza o kształcie dopasowanym do kołeczków blokujących obrót bębenka. Włożenie właściwego klucza unosi kołeczki, które następnie zwalniają bębenek, umożliwiając w ten sposób jego obrót.

Wśród wkładek bębenkowych rozróżniamy:

  • wkładki jednostronne - znane również jako połówkowe. Użytkowane zazwyczaj w halach i pomieszczeniach magazynowych, a także w tzw. okuciach antypanicznych.
  • wkładki dwustronne - najczęściej stosowany rodzaj wkładki drzwiowej, umożliwiające otwarcie drzwi z obu stron.
  • wkładki z gałką - dzięki zastosowaniu gałki możliwe jest otwarcie drzwi od wewnątrz poprzez jej obrót, bez konieczności użycia klucza. Ten rodzaj wkładki jest popularnym rozwiązaniem do drzwi wejściowych mieszkań.

 

Oprócz tego wyróżniamy jeszcze m.in.:

  • wkładki drzwiowe skandynawskie - przeznaczone do kłódek, zamków lub cylindrów typu skandynawskiego. Zastosowanie tego typu rozwiązań uniemożliwia otwarcie zamka z użyciem narzędzi lub metod manipulacyjnych, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe.

wkładki drzwiowe do zamków nawierzchniowych - wyróżniają się łatwością montażu - zainstalowanie ich nie wymaga wwiercania się w drzwi. Co więcej, stanowią dodatek do głównego zamka ryglującego, co oznacza, że mogą zostać zamontowane już po wstawieniu drzwi. Stanowią dobre rozwiązanie w sytuacjach, gdy instalacja zamka wpuszczanego jest ryzykowna lub niemożliwa, np. z powodu niedostatecznej grubości skrzydła. Możliwy jest również wybór wersji posiadającej gałkę.