Pochwyt drzwiowy jako alternatywa dla klamki

Pochwyt drzwiowy (antaba) to rozwiązanie znane od wielu dziesięcioleci. Niegdyś służył on nie tylko jako uchwyt do otwierania drzwi, ale także jako kołatka, więc był „prototypowym” produktem wielofunkcyjnym, które obecnie cieszą się ogromną popularnością. Pochwyt drzwiowy znajduje zastosowanie nie tylko w budynkach użyteczności publicznej np. w sklepach, bo coraz częściej stanowi element drzwi w budynkach mieszkalnych. Wyjaśniamy, jakie ma zalety i dlaczego warto zastąpić nim tradycyjną klamkę.

 

Czym cechuje się pochwyt drzwiowy?

Pochwyt drzwiowy to nie tylko element użytkowy, który wpływa na komfort korzystania z drzwi wejściowych. Uchwyt do otwierania drzwi jest także ich dekoracją. Pochwyty drzwiowe dostępne są w wielu różnych rodzajach. Mogą cechować się odmienną wielkością, sposobem montażu oraz designem. Niegdyś były jedną z często stosowanych ozdób, które świadczyły o zamożności gospodarzy domu. Dziś stanowią alternatywę dla klamki do drzwi, która nie tylko ułatwia ich otwieranie, ale także w pewien sposób chroni dom lub mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi. Dostępne są pochwyty drzwiowe jednostronne, montowane tylko na zewnątrz budynku (od wewnątrz montowana jest tradycyjna klamka) oraz pochwyty dwustronne, które doskonale znamy ze względu to, że korzystamy z nich każdego dnia, otwierając m.in. drzwi do sklepów.

 

Dlaczego warto zastąpić pochwytem tradycyjną klamkę?

Montaż pochwytu drzwiowego ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu budynkach. Pochwyt drzwiowy może z powodzeniem zastąpić klamkę np. drzwi wejściowych do prywatnych domów oraz budynków wielomieszkaniowych, chroniąc przed wtargnięciem osoby obcej. Pochwyt drzwiowy nie jest zintegrowany z zamkiem drzwiowym, dlatego w celu otworzenia drzwi od zewnątrz, niezbędne są nam klucze. Istnieje alternatywna możliwość odpowiedniej blokady zamka, dzięki której nie będziemy musieli za każdym razem otwierać drzwi kluczem. Co więcej, antaba jest ciekawym elementem dekoracyjnym, pasuje do większości rodzajów drzwi i może być montowana w różny sposób. Wykonana z odpornych na codzienne użytkowanie materiałów np. stali nierdzewnej gwarantuje bezproblemowe i długotrwałe użytkowanie.