Nie szarp tak mocno, czyli najczęściej popełniane błędy przy korzystaniu z klamek do drzwi
Korzystanie z klamki wydaje się banalnie proste. Działanie mechanizmu nie jest zagadką dla małego dziecka, więc osoby dorosłe nie powinny także mieć problemów z korzystaniem z klamek w sposób, który nie wpływa na problemy z ich działaniem. Okazuje się jednak, że jest całkiem inaczej, bo notorycznie popełniamy błędy, które skutkują uszkodzeniem klamek i koniecznością ich wymiany. Wyjaśniamy, jakie błędy najczęściej przyczyniają się do wadliwego działania klamek drzwiowych.
Klamki do drzwi i związane z nimi problemy
Blokowanie się mechanizmu klamki, jej opadanie i skrzypienie to najczęściej pojawiające się problemy użytkowników. Nie zawsze są one związane z niską jakością materiałów, z których wykonana została klamka. Znacznie częściej przyczyną awarii są powtarzane przez nas każdego dnia błędy podczas otwierania i zamykania drzwi. Najczęściej psują się klamki, z których wielokrotnie korzystamy każdego dnia np. klamki zamontowane w drzwiach wejściowych oraz drzwiach do WC i łazienki. Ma to związek z ich intensywnym użytkowaniem, jednak nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki otwieramy drzwi za pomocą tradycyjnej klamki lub gałki. Choć początkowe problemy z działaniem klamki mamy w zwyczaju ignorować, to jej zepsucie się i np. zablokowanie mechanizmu może spowodować spore problemy. Naprawa klamki zwykle okazuje się nieopłacalna, więc najlepiej od razu kupić nową klamkę i właściwie z niej korzystać.
Dlaczego klamki się psują - 3 częste błędy podczas ich użytkowania
Jakie błędy popełniamy podczas korzystania z klamek? Pierwszym i najważniejszym jest szarpanie za klamkę. Prawidłowo działająca klamka wymaga jedynie delikatnego naciśnięcia. Szarpanie za klamkę to problem znany m.in. rodzicom małych dzieci, które chcąc dostać się do zamkniętego pokoju, wiele razy naciskają na klamkę, jednak zapominają o pchnięciu lub pociągnięciu drzwi w celu ich otwarcia. Mocne szarpanie za klamkę może uszkodzić sprężynę, a także elementy mocujące pochwyt.
Kolejnym błędem, który często popełniamy, jest trzaskanie drzwiami. Zdarza się to każdemu z nas np. w przypływie negatywnych emocji, jednak znacznie częściej drzwi trzaskają z powodu przeciągów. Czasami wystarczy jedno mocne trzaśnięcie drzwiami, aby klamka zaczęła sprawiać poważne problemy. Trzecim błędem, jaki popełniamy podczas korzystania z klamek, jest brak ich odpowiedniej konserwacji, która powinna uwzględniać m.in. systematyczne smarowanie poszczególnych mechanizmów. Powstające pomiędzy ruchomymi elementami tarcie powoduje ich szybsze zużywanie się, co skutkuje awarią.