Na jakich zasadach działają dźwignie antypaniczne?

Dźwignia antypaniczna to mechanizm, który umożliwia łatwe otwarcie drzwi bez potrzeby użycia klucza lub innego narzędzia. Jest często stosowany w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, hotele i biurowce, aby ułatwić ewakuację w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa. W jaki sposób działa i dlaczego ich montaż jest tak ważny?

Z jakich elementów składa się dźwignia antypaniczna?

Dźwignia antypaniczna często przyjmuje formę listwy mocowanej na drzwiach (na całej ich szerokości). Listwa jest elementem uruchamiającym mechanizm awaryjnego otwierania drzwi. Naciśnięcie jej uruchamia mechanizm. Niezbędnym elementem mechanizmu awaryjnego otwierania drzwi, jest dedykowany do dźwigni bądź listwy zamek drzwiowy z klamką zewnętrzną, zamykany na wkładkę bębenkową, umożliwiający awaryjne otwarcie zamkniętych na klucz drzwi.

Bardzo ważne jest, by całość spełniała normy przepisów ppoż. dotyczących zamknięć drzwiowych, szczególnie kiedy zamknięcie antypaniczne ma zostać zamontowane w drzwiach przeciwpożarowych.

Dlaczego drzwi w budynkach użytkowych powinny być wyposażone w dźwignie antypaniczne?

Drzwi w budynkach użytkowych powinny być wyposażone w dźwignie antypaniczne, ponieważ pozwala to na szybkie i łatwe otwarcie drzwi w sytuacji awaryjnej, takiej jak np. pożar i umożliwia szybką ewakuację ludzi z budynku. Dźwignie antypaniczne umożliwiają otwarcie drzwi bez potrzeby użycia klucza lub innego narzędzia, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy trzeba działać szybko i sprawnie. Ponadto dźwignie antypaniczne spełniają wymagania przepisów bezpieczeństwa pożarowego, które nakładają na budynki użyteczności publicznej wymóg zainstalowania drzwi, które można łatwo otworzyć w sytuacjach awaryjnych. Techniczne środki zabezpieczenia drzwi ewakuacyjnych określają normy EN 179 i EN 1125.