Montaż klamki do drzwi. Postępowanie krok po kroku

W każdych drzwiach, jedną z najważniejszych części, jest klamka. Pozornie mała i nierzucająca się w oczy, ale ma bardzo duże znaczenie, ponieważ profesjonalna klamka umożliwia bezawaryjne zamykanie i otwieranie oraz oczywiście dyskretnie zdobi. Czasem jednak przychodzi czas, kiedy należy wymienić ten element drzwi. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło poprawnie? Podpowiadamy.

W jakich sytuacjach niezbędna jest wymiana klamki? 

Wbrew pozorom, klamki nie psują się często, jednakże intensywna i częsta eksploatacja sprawia, że materiał się naturalnie zużywa i po pewnym czasie nie działa już tak dobrze jak na początku. Zdarza się, że wiekowa klamka blokuje się przy naciskaniu lub obraca dookoła swojej osi w najmniej oczekiwanym momencie i wówczas nadchodzi czas na wymianę. Nie jest to trudna czynność, ale warto znać pewne schematy, dzięki którym wykonamy pracę poprawnie. Niezbędne będą takie przybory jak śrubokręt, klucz imbusowy i ołówek oraz oczywiście nowa klamka. Może się też przydać wiertarka do drewna.  

Montaż nowej klamki

Zanim zabierzemy się za montaż nowej klamki do drzwi warto sprawdzić, czy obecny otwór odpowiada rozmiarowi nowego egzemplarza. Jeśli wymiar się zgadza, warto otwór oczyścić z kurzu, a następnie umieścić wewnątrz trzpień i ustawić nową klamkę w odpowiadającej pozycji. Kolejnym krokiem jest precyzyjne dokręcenie śruby, które mocują rozety. Na sam koniec można zamontować pochwyty i cieszyć się nową, całkowicie działającą klamką.

Kłopotliwy pierwszy montaż

Warto wiedzieć, że pierwszy montaż klamki może sprawiać nieco więcej problemów, niż każdy następny, ponieważ wymaga osadzenia wkładki z zamkiem, a często też naniesienia odpowiednich otworów. Klamkę najlepiej zamontować na wysokości około 110 cm mierzonej od podłogi.