Jak zabezpieczyć okucia kabinowe przed rdzą?

Elementy metalowe czy stalowe to nieodłączne składniki wykończenia łazienek i kabin prysznicowych, bez których nie wyobrażamy sobie ich prawidłowego funkcjonowania. Zawiasy, gałki, nóżki i blokady wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby uchronić je przed rdzą oraz przedłużyć ich użytkowanie. Odpowiednia ochrona to także komfort korzystania z samego sprzętu, jego dobry wygląd i bezpieczne używanie bez obaw o kontakt z rdzą czy innymi zanieczyszczeniami.

Okucia kabin sanitarnych to jedne z tych elementów, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonalnej łazienki. Potrzebujemy klamek, zawiasów, wieszaków czy metalowych części kabin prysznicowych, aby móc w pełni korzystać z ich przeznaczenia i zwiększyć komfort użytkowania łazienki czy toalety. Jednak z czasem, jeśli nieodpowiednio je pielęgnujemy i zapominamy o konserwacji szybko pokrywa je rdza, burząc całą estetykę. Jak zabezpieczyć się przed rdzą w łazience?

Przeciwdziałaj przed walką

Jak wiadomo najlepiej czemuś przeciwdziałać, zamiast z tym walczyć. Nie inaczej jest w przypadku nieestetycznej i szkodliwej dla metalu rdzy. Elementy metalowe są wytrzymałe i trwałe, stanowią ważną część wystroju wnętrza łazienki, ale jak każda substancja wymagają odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Metal należy odpowiednio zabezpieczyć przed korozją. Podstawową rzeczą, jaką możemy zrobić to unikanie warunków sprzyjających pojawieniu się rdzy. W łazience może to być utrudnione, ale przynajmniej część okuć możemy montować z dala od zasięgu pary wodnej z prysznica czy wody z kranu (zawieszki, wieszaki na ręczniki, kubki itp.). Czynnością, o której często zapominamy to odpowiednie osuszenie elementów metalowych. Wszelkie złącza, zawiasy, gałki i okucia powinny być uszczelnione a po skorzystaniu na przykład z prysznica, wytarte do sucha miękką ściereczką. Jest to czasochłonny zabieg, ale warty trudu, zwłaszcza jeśli takie elementy wykończeniowe stanowią główną część aranżacji łazienki.

Powłoki ochronne, wybierz właściwy preparat

O ile osuszanie elementów metalowych zawsze będzie wskazane, przy dużej ich liczbie lub częstym użytkowaniu, można dobrać odpowiednie powłoki antykorozyjne. Stalowe elementy pod wpływem czasu i wody tracą swój blask, pokrywają się nalotem i prezentują się wyjątkowo nieestetycznie. Nałożenie powłoki malarskiej jest bardzo łatwym sposobem na ochronę okuć, co więcej możemy sami się tym zająć. Preparaty, które są łatwo dostępne, mogą również dodatkowo ozdobić malowane nimi elementy. Okucia drzwi prysznicowych można pokryć szybkoschnącą farbą akrylową, która zabezpieczy powierzchnię przed działaniem wody oraz czynnikami mechanicznymi. Dobierając wykończenie farby (mat, półmat, satyna, błysk), dodajemy charakteru metalowym elementom. Emalie antykorozyjne zawierające już podkład można nakładać nawet bezpośrednio na rdzę. Lakier bezbarwny to dobry pomysł na ochronę powierzchni przed wilgocią i działaniem chemikaliów np. w środkach czyszczących, jeśli nie chcemy zmieniać jej koloru. Powierzchnię przed pokryciem wybranym środkiem zawsze należy osuszyć i oczyścić, czasami nałożyć podkład gruntujący.