Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Etapy działania

Wymiana wkładki drzwiowej to prosta alternatywa dla wymiany zamka w przypadku, gdy przestaje on działać prawidłowo lub gdy stracimy klucze. Choć czynność ta może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości wymaga podążania za prostymi instrukcjami. Przeczytaj nasz wpis, jeżeli szukasz szybkiego sposobu na samodzielną naprawę zamka i nie chcesz czekać na ślusarza!

Wymiana wkładki drzwiowej krok po kroku

 

  1. Używając śrubokręta, odkręćmy szyld wewnętrzny wkładki i delikatnie zdejmijmy go z drzwi, starając się ich nie zarysować. W razie problemów z demontażem podważmy delikatnie szyld.

  2. Na obudowie zamka odnajdźmy śrubę mocującą wkładkę. Odkręćmy ją.

  3. Teraz wkładka nie jest już utwierdzona w jednym miejscu. Włóżmy do środka klucz i obracając nim na boki, spróbujmy ustawić trzpień w osi wkładki. Dzięki temu będziemy mogli ją wyjąć.

  4. Mając zdemontowaną wkładkę w ręce, możemy porównać ją z nową, którą zamierzamy włożyć na jej miejsce. Nowa wkładka tylko wtedy prawidłowo spełni swoją funkcję, gdy będzie tej samej długości, co poprzednia.

  5. Włóżmy do nowej wkładki klucz i obróćmy go tak, by odpowiednio ustawić jej trzpień. Jest to konieczne, gdyż umożliwia włożenie wkładki drzwiowej do wnętrza zamka.

  6. Wkładamy wkładkę do środka w taki sam sposób, w jaki wyjęliśmy starą. Włóżmy do środka śrubę mocującą i spróbujmy delikatnie wkręcić ją palcami. Gdy złapie ona gwint, dokończmy wkręcanie, używając śrubokrętu.

  7. Gdy wkładka będzie już unieruchomiona, sprawdźmy, czy działa - w tym celu włóżmy klucz do zamka kolejno po obu stronach drzwi i przekręćmy.

  8. Przykręćmy na powrót szyld wewnętrzny, który zdemontowaliśmy wcześniej. Pamiętajmy, że przykręcanie jest tu bardzo intuicyjne. Starajmy się nie wkręcić go zbyt mocno - w przeciwnym razie możemy go wygiąć, co w przyszłości może przyczynić się do kolejnych problemów z zacinającym się zamkiem.

  9. Gdy wszystkie elementy znajdują się już z powrotem na swoich miejscach, sprawdźmy zamek ponownie, przekręcając w nim klucz najpierw po jednej, a potem po drugiej stronie. Teraz powinien obracać się płynnie i bez zacinania.