Jak działają elektrozaczepy drzwiowe?
Jeszcze do niedawna elektrozaczepy drzwiowe nie były zbyt popularne w typowych gospodarstwach domowych, jednak obecnie są bardzo często wykorzystywane, aby poprawić funkcjonalność drzwi. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób takie urządzenia działają i co sprawia, że ich obecność w domu poprawia codzienne funkcjonowanie.
Z czego składają się elektrozaczepy?
Typowy elektrozaczep stosowany w drzwiach składa się z trzech elementów, czyli stabilnej obudowy, kotwicy z mechanicznym układem dźwigni oraz cewki, na którą nawinięta jest rdzeń elektromagnesu. Jakie jest ich działanie w połączeniu trzech części? Jeżeli do narzędzia dotrze prąd, natrafi na przygotowaną cewkę, która jednocześnie uwalnia dźwignię, a podniesiona kotwica sprawi, że blokada się zwolni. W tej sytuacji zwalniamy zapadkę elektrozaczepu przez naciśnięcie klamki do drzwi, a tym samym możemy je otworzyć. Jeżeli do urządzenia nie dotrze napięcie, zamek zostanie zablokowany.
Jakie są rodzaje elektrozaczepów do drzwi?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę konstrukcję obudowy elektrozaczepów, możemy je podzielić na trzy rodzaje. Są to elektrozaczepy symetryczne, które wybiera się często ze względu na szybki montaż, symetryczne wąskie - stosowane przy cieńszych drzwiach na przykład z PVC oraz elektrozaczepy asymetryczne, które są o wiele bardziej skomplikowane w obsłudze, ale można je zastosować zarówno na drzwiach prawych, jak i lewych.
Specjaliści dzielą także elektrozaczepy do drzwi z uwagi na właściwości ich zapadki. Możemy spotkać elektrozaczepy z zapadką stałą oraz z regulowaną, którą łatwo można dopasować do zróżnicowanych warunków pogodowych. W wielu sytuacjach pogodowych drzwi mogą się kurczyć lub rozszerzać, a regulując zapadkę będziemy mieć pewność, że idealnie spełni swoje zadanie.