Czym się kierować przy wyborze klamki do drzwi?

Ważnym elementem wyposażenia każdego budynku mieszkalnego czy użytkowego jest montowana w nim stolarka otworowa. Jej podstawowe parametry użytkowe, w tym oferowana funkcjonalność jest uzależniona zarówno od zastosowanych materiałów, jak i wybranych okuć. Łatwość jej obsługi, a także zapewniana estetyka wiążą się więc również z tym, jakiego rodzaju klamki do drzwi czy okien zostały wykorzystane w konkretnym przypadku. Warto jednak wiedzieć, jakie są opcje w tym obszarze i sprawdzić, co się z nimi łączy.

Co trzeba wiedzieć o klamkach?

Klamki to podstawowe wyposażenie każdego skrzydła okiennego lub drzwi. Pozwalają one na jego zamykanie i otwieranie, a także przekładają się na wygląd całości. W przypadku klamek do drzwi nieco inne wymagania będą występowały przy modelach przeznaczonych do użycia wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. W obu sytuacjach kluczowa okaże się atrakcyjna stylistyka oraz doskonała trwałość. Klamki do drzwi wejściowych muszą jednak wykazywać się odpornością na czynniki atmosferyczne, a więc głównie niskie temperatury, duże nasłonecznienie oraz kontakt z wodą i wilgocią. Ponieważ z reguły są one też dość często używane, powinny cechować się dobrą wytrzymałością na intensywną eksploatację.

Jakie są rodzaje klamek?

Klamki są oferowane w różnych odmianach. W przypadku klamek klasycznych w grę wchodzą modele z pojedynczym szyldem, w którym znajduje się również otwór na wkładkę lub przeznaczony do wkładania klucza w zamek kasetowy albo z szyldami podwójnymi – osobnym na wkładkę i samą klamkę. Poza klamkami tradycyjnymi dostępne są także pełniące taką samą funkcję gałki oraz nowoczesne klamki elektroniczne, które są zintegrowane z zamkiem szyfrowym. Rozmaite są ponadto materiały służące do wytwarzania klamek. W przypadku drzwi zewnętrznych najczęściej będzie to stal nierdzewna albo chromowana. W drzwiach wewnętrznych używa się często także aluminium lub nawet tworzywa sztucznego. Specjalne właściwości mają też klamki do drzwi ppoż., które muszą radzić sobie z wysoką temperaturą.