Czym powinny się cechować klamki do drzwi zewnętrznych?

Wybór klamki do drzwi zewnętrznych powinien być starannie przemyślany. Musi ona bowiem nie tylko uzupełniać estetykę drzwi i elewacji, ale też zapewniać mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo. Jakie są więc cechy dobrej klamki i czym powinniśmy kierować się podczas zakupu?

Idealna klamka do drzwi zewnętrznych

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na stopień odporności zamka na włamania - to najważniejsze kryterium, jakim musimy kierować się przy wyborze. Sama klamka powinna być też wygodna w użytkowaniu. Z zewnętrznych klamek do drzwi wejściowych korzysta się codziennie, powinny więc mieć opływowy kształt i być pozbawione nadmiernych zdobień czy kanciastych krawędzi - może to wywoływać dyskomfort przy naciskaniu, szczególnie podczas wychodzenia z domu w pośpiechu. Warto też, by klamka była dość duża i prezentowała się solidnie, a także różniła się od tych używanych wewnątrz domu. Tego typu szczegóły mogą wydawać się nieistotne, mają jednak znaczenie dla naszego samopoczucia - dzięki nim poczujemy się bardziej komfortowo we własnym domu, będziemy też mieć wrażenie odseparowania naszej prywatnej przestrzeni domowej od świata znajdującego się na zewnątrz. Masywny wygląd klamki ma też szansę zniechęcić potencjalnego złodzieja.

Kwestią czysto estetyczną jest wybór pomiędzy klamką z krótkim lub długim szyldem - możemy też zdecydować, czy wolimy klamkę o klasycznym wyglądzie, czy raczej gałkę. Pamiętajmy, by wszystkie dodatki, na jakie się zdecydujemy - jak np. kołatka - były dopasowane stylistycznie do wybranego przez nas wariantu.

Klamki produkuje się ze zróżnicowanych materiałów - wśród nich różne rodzaje metalu czy drewna. Wybierając klamkę do drzwi wejściowych, zdecydujmy się na taką z materiału trwałego i odpornego na zmiany pogodowe. Dobrze sprawdzi się tu np. mosiądz, którego estetykę można poprawić poprzez pozłocenie lub powleczenie niklem, albo anodowane aluminium - dzięki anodyzacji nie tylko jest ono twardsze i mniej podatne na korozję, lecz także ma szlachetniejszy wygląd i jest milsze w dotyku.