Czym charakteryzują się zamki wielopunktowe?

Właściwe zabezpieczenie domu, mieszkania lub lokalu użytkowego wymaga zamontowania drzwi, które będą przez wystarczająco długi czas stawiały opór przestępcom. Równie istotny okaże się jednak również ich prawidłowy montaż oraz zastosowanie prawidłowo dobranych okuć, w tym przede wszystkim zamków. Podstawowym rozwiązaniem wykorzystywanym w przypadku większości drzwi wejściowych są współpracujące z klasycznym zamkiem wkładki drzwiowe, coraz częściej stosuje się jednak zamki wielopunktowe. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie będą one działać.

Czym są zamki wielopunktowe?

Klasyczne wkładki drzwiowe współpracują z zamkiem wpuszczanym, który umieszcza się w kasecie zakładanej w specjalnej szczelinie przygotowanej w skrzydle. W zależności od konstrukcji będzie on umożliwiał otwarcie drzwi dzięki naciskowi na mechanizm i przemieszczeniu się wysuwanego zaczepu, a dodatkową ochronę oferuje wychodząca z kasety zapadka, która podobnie jak sam zaczep trafia w otwory znajdujące się w ościeżnicy. Takie rozwiązanie sprawia jednak, że drzwi są blokowane jedynie w jednym punkcie po stronie przeciwległej do zawiasów. Przestępcy mogą się więc pokusić o podważenie skrzydła w jego dolnej lub górnej części. By temu zapobiec, można zastosować zamek wielopunktowy. W tym przypadku przekręcenie klucza będzie powodowało wysunięcie się zapadek znajdujących się także w dolnej i górnej części skrzydła, co znacznie utrudnia, a zwykle uniemożliwia jego sforsowanie. Takie wyjście wymaga jednak umieszczenia w strukturze drzwi dodatkowych elementów.

Czy warto korzystać z zamków wielopunktowych?

Zamki wielopunktowe to wyposażenie, które w znacznym stopniu ogranicza ryzyko związane z ewentualnym sforsowaniem drzwi. Montaż skrzydła, w którym da się je założyć, poprawi poziom bezpieczeństwa, sprawiając, że wyważenie czy nieuprawnione otworzenie drzwi wejściowych okaże się niemożliwe lub bardzo trudne. Konstrukcje tego rodzaju są dziś standardem w modelach antywłamaniowych.