Czy okucia do drzwi szklanych są drogie?

Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad tym, z czego właściwie wykonane są okucia przeznaczone do drzwi szklanych. Najbardziej rekomendowaną opcją będą elementy z aluminium. Dlaczego właśnie takie? Ponieważ ten materiał metalowy jest odporny na zniekształcenia oraz na działanie czynników mechanicznych. Zapewni optymalną stabilność i silne mocowanie.

Także pod względem wyglądu aluminiowe elementy wzmacniające bardzo dobrze komponują się ze szkłem. Całość konstrukcji sprawia wówczas wrażenie przemyślanej
i świetnie dopasowanej.

Na rynku istnieją ponadto okucia ze stali nierdzewnej oraz z materiałów amortyzujących, takich jak sztuczna guma.

Rodzaje okuć do drzwi szklanych

W asortymencie dostępnych na rynku okuć do drzwi szklanych dostępne są m.in.:

  • zawiasy do drzwi (często z samozamykaczem),
  • trzpienie,
  • łożyska,
  • zamki do drzwi (przypodłogowe lub klasyczne),
  • górne i dolne listwy drzwiowe,
  • listwy montażowe,
  • mocowania krawędziowe do szkła,
  • zamki narożne.

Konstrukcję okuć do drzwi szklanych zaprojektowano w tak, by w punktach styku między tym elementem a drzwiami nie dochodziło do przekazywania dużych sił w pojedynczym kierunku. Energia jest rozpraszana na przykład przez specjalne wkładki amortyzujące.  

Okucia do drzwi szklanych różnią się od podobnych produktów tym, że nie mogą osłabiać konstrukcji skrzydła. Do tego rodzaju drzwi potrzebne są jeszcze specjalne zamki, klamki oraz zawiasy. Za to rzadko stosuje się w nich wkładki, zaczepy lub elektrozaczepy. Wkładki zamka działają niezależnie od skrzydła drzwiowego.

Ceny rynkowe okuć do drzwi szklanych

Zestawy okuć do drzwi szklanych można już kupić za około 350 złotych. Nie jest to wysoka cena za funkcjonalne, estetyczne i bezpieczne elementy mocowania do szkła – szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę koszt samych drzwi.  

Najlepiej w tego rodzaju elementy wyposażać się w renomowanych punktach sprzedaży, takich jak e-sklep Domator. Tam możesz liczyć na szeroki wybór produktów
i fachową poradę.