Zamek szyfrowy jako zabezpieczenie drzwiowe

Zamki szyfrowe to użyteczne urządzenia znajdujące zastosowanie głównie w placówkach publicznych, w których dostęp do określonych pomieszczeń musi być zastrzeżony dla osób upoważnionych. Bywają użytkowane również w domach prywatnych - np. do zabezpieczania gabinetów czy szafek zawierających dokumenty i kosztowności.

Specyfika i cechy zamków szyfrowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zamków szyfrowych różniące się między sobą sposobem wpisywania kodu. Są to:

  • zamki mechaniczne - ich odblokowanie przebiega poprzez uruchomienie sprężynowych zapadek we właściwym porządku za pomocą odpowiedniego kodu.
  • zamki elektroniczne - w odróżnieniu od mechanicznych, zamki elektroniczne kodowane są cyfrowo na dwa sposoby. Pierwszy polega na wprowadzeniu kodu powtarzalnego, czyli możliwości każdorazowego otwarcia drzwi poprzez wpisanie tej samej kombinacji. Drugi przebiega z użyciem kodu niepowtarzalnego, czyli funkcji wymagającej każdorazowego wpisania nowego kodu w celu odblokowania klamki.

Poza tym zamki różnią się między sobą parametrami i konstrukcją. Mamy więc m.in. zamki z blokadą lub zasuwą, a także zamki wpuszczane czy montowane powierzchniowo.

Zamki szyfrowe nadają się doskonale do stosowania w sejfach, szafkach czy wydzielonych pomieszczeniach wewnątrz budynków. Ich użycie może też stanowić formę odseparowania całych przestrzeni w placówkach publicznych - np. poprzez podział na strefę dla klientów i pracowników.

Zbyt ryzykowne jest natomiast używanie ich jako formy zabezpieczenia drzwi zewnętrznych, np. do biura czy domu - potencjalny złodziej może stanąć za nami niezauważony i zobaczyć, jaki kod wpisujemy, lub w niewidocznym dla nas miejscu zamontować kamerkę, która to zarejestruje.

Decydując się na zakup zamka szyfrowego, pamiętajmy, by niezależnie od pozostałych funkcji i parametrów wybrać taki model, którego otwarcie będzie możliwe również za pomocą zwykłego klucza. W przeciwnym wypadku w razie awarii instalacji lub niespodziewanego odcięcia prądu np. podczas wichury nie będziemy mogli dostać się do wnętrza.