Samozamykacze drzwiowe - charakterystyka i zastosowanie

Jak wskazuje nazwa, samozamykacze drzwiowe służą do samodzielnego zatrzaskiwania drzwi. Wykorzystują one energię powstałą na etapie otwierania, która kumulowana jest najczęściej w sprężynie, a następnie uwalniana do zamykania. Wszystko odbywa się w łagodny sposób, bez trzaśnięcia, dzięki olejowym amortyzatorom hydraulicznym. Czym jeszcze cechują się tego typu rozwiązania i dlaczego warto stosować je w każdym domu?

Budowa i wygląd samozamykaczy drzwiowych

Współcześnie produkowane konstrukcje to gwarancja długotrwałego i bezproblemowego użytkowania, dzięki nowoczesnym materiałom, z którego zostały wykonane. W naszej ofercie samozamykaczy drzwiowych ich mechanizmy są wykonane m.in. z solidnych materiałów takich jak aluminium i żeliwo, zaś elementy zewnętrzne są produkowane ze stali i mosiądzu. Zaletą tego typu materiałów jest także estetyczny wygląd, który łatwo dopasować do drzwi, niezależnie od ich stylistyki i koloru.  

Rodzaje samozamykaczy drzwiowych i sposób ich działania

Na rynku dostępnych jest kilka typów urządzeń. Są to samozamykacze:

  • nawierzchniowe – montowane na skrzydle drzwi lub ramie tuż przy zawiasach,
  • w ościeżnicy,
  • w podłodze – montowane na albo w posadzce,
  • w skrzydle drzwiowym – montowane między zawiasami, w połowie ich odległości.

Mechanizm działania samozamykaczy jest bardzo płynny dzięki zachowaniu dwóch faz ich działania. W fazie pierwszej (od 180 do 15o) drzwi zamykają się szybko, by pod koniec wyhamować i dopiero na końcowym etapie (od 15 do 0o) całkowicie się domknąć.

Zastosowanie samozamykaczy drzwiowych

Podzespoły te mają kilka bardzo praktycznych zastosowań. Montowane we wnętrzach zabezpieczają m.in. przed utratą ciepła, a także stanowią dodatkową ochronę gwarantującą szczelność ogniową. W przypadku bram zewnętrznych i furtek, mają również za zadanie chronić posesje przed wejściem intruzów, szczególnie, że ze względu na pośpiech, drzwi pozbawione samozamykacza często pozostają niedomknięte.  

Jak widać samozamykacze drzwiowe mają bardzo praktyczne zastosowanie, a także wiele wariantów wykończenia, dzięki czemu nadają się do każdego typu drzwi.