Kryteria doboru samozamykacza do drzwi

 

Samozamykacze do drzwi stosowane są niemal w każdym budynku użytku publicznego, w blokach mieszkalnych, biurowcach i apartamentowcach, a nierzadko również na posesjach prywatnych, głównie przy bramach i furtkach. Samozamykacze chronią drzwi, ościeżnice lub elementy ogrodzenia przed przedwczesnym zniszczeniem, a także zabezpieczają budynki przed wtargnięciem na ich teren osób niepowołanych. Dodatkowo ułatwiają użytkowanie drzwi i chronią pomieszczenia przed niekontrolowaną utratą ciepła. Czym kierować się przy wyborze samozamykacza do drzwi?

Wybór samozamykacza drzwiowego – o czym musimy pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na zakup samozamykacza drzwiowego, sprawdźmy, czy dany model nadaje się do naszych drzwi. Oto kilka kwestii, o których nie możemy zapomnieć:
• inne samozamykacze stosuje się dla drzwi jednoskrzydłowych, a inne dla dwuskrzydłowych;
• do użytku zewnętrznego nadają się jedynie modele o wysokiej odporności na działanie warunków atmosferycznych, w szczególności na wilgoć i ekstremalne temperatury;
• mechanizmy do drzwi prawych mogą cechować się odmienną konstrukcją aniżeli te do drzwi lewych.
Warto wziąć także pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są drzwi – samozamykacz przeznaczony do drzwi drewnianych, może nieprawidłowo zabezpieczać drzwi szklane bądź stalowe. Jeśli poszukujemy mechanizmu do drzwi przeciwpożarowych lub dymoszczelnych, powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania produktu, gdyż nie wszystkie samozamykacze można montować do tego rodzaju drzwi.
W celu doboru odpowiedniego samozamykacza, powinniśmy poznać dokładne parametry naszych drzwi lub bramy. Szczególne znaczenie mają tutaj ciężar i szerokość skrzydła. Nie każdy samozamykacz utrzyma bowiem bardzo ciężkie stalowe drzwi lub bramę. 

Cechy i funkcje samozamykaczy

W zależności od naszego budżetu i potrzeb, możemy zdecydować się na samozamykacz posiadający podstawowe parametry (regulacja prędkości zamykania, ochrona drzwi przed gwałtownym zatrzaśnięciem) lub taki, którego mechanizm jest nieco bardziej rozbudowany i wzbogacony o dodatkowe funkcje, jak np.:
funkcja antywiatrowa (back-check), czyli mechaniczne tłumienie otwierania się drzwi – zapobiega samoczynnemu otwieraniu się drzwi podczas przeciągu lub silnych podmuchów wiatru;
funkcja automatycznego domknięcia – gwarantuje zatrzaśnięcie się drzwi po opadnięciu skrzydła; nie wymaga montowania klamek (wystarczą nieruchome gałki);
blokada ramienia – zatrzymuje drzwi w określonej pozycji otwarcia, pod ustalonym kątem (przydatna, gdy wnosimy coś do wewnątrz i nie mamy możliwości przytrzymania drzwi ręką).

Nie bez znaczenia jest także wygląd samozamykacza. Najczęściej konstrukcje są zgrabne, a niektóre montuje się bezpośrednio przy zawiasach, więc możemy liczyć na to, że będą mało widoczne. Na rynku znajdziemy mechanizmy w neutralnych barwach – białej, szarej bądź czarnej. 
Pamiętajmy także, by zakupić sprzęt wysokiej jakości, z renomowanej firmy. Standardem wytrzymałości samozamykacza jest 500 000 cykli (otwierania i zamykania) – tego rodzaju informację powinniśmy bez problemu znaleźć na opakowaniu lub w opisie produktu. 
Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami na temat wybranego przez nas modelu, by ostatecznie nabyć mechanizm łatwy w montażu i kalibracji oraz cechujący się cichą, płynną, bezawaryjną pracą.