Jak dbać o okucia drzwiowe? Serwis i konserwacja

 

Drzwi to inwestycja, która ma służyć przez lata. Niestety to najczęściej te elementy wyposażenia, które często pomija się przy sprzątaniu. Wielu z nas twierdzi, że przetarcie zwilżoną szmatką skrzydeł w zupełności wystarczy. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż z pozoru czyste elementy mogą być mocno zabrudzone, zwłaszcza w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Co więcej, na klamkach pojawia się całe mnóstwo bakterii, a pominięcie konserwacji np. zawiasów może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem drzwi i ich szybszą eksploatacją. Warto więc regularnie o nie dbać, nie zapominając jednocześnie o systematycznym czyszczeniu z kurzu i innych zabrudzeń oraz o kontroli sprawności i zużycia elementów.

W jaki sposób należy pielęgnować okucia drzwiowe?

Długoletnia sprawność drzwi uzależniona jest od ich serwisowania i odpowiedniej konserwacji. Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stabilność zamocowania okuć. Ważna jest również ocena przyczepności śrub w profilach aluminiowych. Za każdym razem, gdy śruby są poluzowane lub uszkodzone, trzeba je dokręcić, lub wymienić na nowe. Taki dokładny przegląd powinno się wykonywać raz na rok. Znacznie częściej z kolei należy dbać o czystość elementów. Zaleca się regularne usuwanie kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń z okuć i ruchomych części klamek. Najpierw dobrze jest odkurzyć te miejsca przy użyciu odkurzacza, następnie do dokładniejszego czyszczenia można wykorzystać wilgotną ściereczkę.

Najlepiej, gdy szmatka jest bawełniana i nasączona wyłącznie wodą, aczkolwiek można do tego celu użyć również delikatnych preparatów o naturalnym pHOkucia drzwiowe powinny mieć kontakt z łagodnym, pozbawionym kwasów środkiem. Nie należy stosować żrących detergentów ani nie trzeba wydawać pieniędzy na drogą chemię. Warto przy tym pamiętać, by nie szorować elementów, gdyż intensywne ruchy mogą zniszczyć delikatną powłokę. W zupełności wystarczy usunięcie w łagodny sposób widocznych nieczystości. To samo dotyczy zarówno zawiasów, jak i klamek. Te drugie jednak dodatkowo można też zdezynfekować, zwłaszcza gdy są wystawione na ciągły kontakt z wieloma ludźmi. Po wyczyszczeniu okuć można przejść do ich konserwacji, która opiera się głównie na natłuszczaniu.

Jak wygląda konserwacja okuć drzwiowych?

Co pół roku powinno się smarować okucia drzwiowe preparatem na bazie silikonu, smarem lub olejem maszynowym (koniecznie takim bez zawartości żywic i kwasów). Dobrze sprawdzi się również zwykła wazelina kosmetyczna. Nałożenie takiej warstwy ochronnej zapobiega korozji oraz tarciu suchych elementów, które w trakcie pracy mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki. Skrzypiące drzwi to domowy koszmar tych, którzy zapominają o tym, że odpowiednie natłuszczenie może temu skutecznie zapobiec.  Do konserwacji zawiasów nie zaleca się natomiast używania gęstych smarów przemysłowych takich jak np. towot, który może przyczyniać się do nieprawidłowego działania zawiasów. Stosując się do wcześniejszych wskazówek można mieć pewność, że drzwi będą pracowały bez zarzutów przez długie lata.